Badande ungdom – på Varbergs torg sedan 1937

Torget ligger precis utanför entrén till Varbergs Stadshotell & Asia Spa. I en rektangulär fontän vid torgets utkant finns en bronsskulptur kallad Badande Ungdom. Skulpturen skapades av Bror Marklund och placerades på Varbergs torg i augusti 1937.

Invigning av fontänen Badande Ungdom på Varbergs torg 1937

Invigning 1937

Många varbergsbor var på plats när det nya torget och Bror Marklunds Badande ungdom invigdes i augusti 1937. Den föreställer ett naket ungt par med en boll.

Foto: Gustaf Henrik Björkström

fontänen åter i bruk

Under några år har fontänen varit avstängd på grund av läckage. Nu är fontänen renoverad och åter i bruk på Varbergs torg vilket glädjer både oss och alla långväga besökare.

Fontänen med Badande Ungdom glädjer åter igen alla besökare till Varbergs Torg
Invigning av fontänen Badande Ungdom på Varbergs torg 1937

Invigning 1937

Många varbergsbor var på plats när det nya torget och Bror Marklunds Badande ungdom invigdes i augusti 1937. Den föreställer ett naket ungt par med en boll.

Foto: Gustaf Henrik BjörkströmTa bort de block du inte behöver från menyn i vänsterkanten.

Bror marklund 1907-1977

Bror Hjalmar Marklund, skulptör och tecknare, född i Husum Västernorrland den 3 december 1907, son till bagaren Hjalmar Marklund och Beda Larsson. Han var gift två gånger, först från 1935 med Margit Eleonora Forsberg och från 1946 med skådespelerskan Gun Robertson.

Gick Konsthögskolan

Bror som tidigt blev föräldralös, skickades redan som ung pojke till Boden där han sattes i snickarlära. Efter snickarutbildningen i Boden reste han till Stockholm och fick snart arbete som ornamentbildhuggare vid en snickarfirma. Hans stora begåvning gav honom plats på Konsthögskolan där han var elev åren 1928–34 och där han dessutom erhöll flera utnämningar, medaljer och stipendier.

Fortsatta studier i Europa

1935 reste Bror till Frankrike, Tyskland och Italien för fortsatta studier, först i Paris på Maison Watteau, därefter vid Académie Collarossi. Efter sin hemkomst har han gjort ett antal statyer, statygrupper, reliefer och monument.

Bland hans arbeten kan nämnas fontänen ”Badande ungdom” för stora torget i Varberg 1937, Thalian för Malmö Stadsteater 1944, ”Flyktingmonumentet” vid Öresund 1947 och ”Hon kommer från Möller” för Kanslihuset i Stockholm 1947. Bror Marklund har haft separatutställningar i Rom, Stockholm, Göteborg, Båstad och Lund m.fl. Han har även deltagit vid samlingsutställningar anordnade av Nordiska Konstförbundet, Sveriges Allmänna Konstförening och Riksförbundet för bildande av konst.

Han avled i Johanneshov den 18 juli 1977, endast tre månader efter skilsmässan från Gun Robertson.

Vill du läsa mer?

Artiklar om våra favoritmänen

Gillar du att förkovra dig och läsa mer om olika ämnen? Vi har samlat en mängd artiklar som rör allt från hotell, restaurang, spa, konferens eller event till miljö och CSR.

Detaljbild från ett av våra vackra hotellrum på Varbergs Stadshotell & Asia Spa

populära erbjudanden på vårt hotell